Yvonne Powell, OBE
Executive Principal
Stephanie Newman
Principal
Victoria Cockram
Regional Associate Principal

Title

Surname

Forename

Initials

Faculty

Role

Miss

Adams

Katherine

KAD

Education Team

Teach First: Maths

Mr

Allman

Kevin

KAL

Operations Team

Finance Manager

Mr

Apps

Keith

KAP

Operations Team

Premises Assistant

Mrs

Armstrong

Rebecca

RAR

Operations Team

Catering Assistant

Miss

Atherton

Lizzie

EAN

Education Team

Teacher - Science

Miss

Atkin

Jade

JAT

Education Team

Teacher - PE, Health & Social Care

Ms

Bamber

Sebastienne

SBA

Education Team

Teacher - Science

Miss

Barber

Kirsty

KBA

Education Team

Teacher - Music

Mr

Barkley

Joshua

JBK

Education Team

Teach First: Science

Mrs

Barham

Louise

LBA

Education Team

Attendance Officer

Mr

Barker

John

JBA

Education Team

Teacher - Science

Mr

Barnes

Stephen

SBN

Operations Team

Cleaner

Mr

Bell

Jonathan

JBE

Education Team

Teacher - Science

Ms

Bessa

Claire

CBE

Senior Leadership Team

Vice Principal

Miss

Bickley

Gill

GBI

Education Team

Science Technician

Ms

Blocksage

Hannah

HBL

Operations Team

Catering Assistant

Miss

Botton

Jennifer

JBO

Operations Team

Cleaner

Mrs

Brand

Cassie

CBR

Education Team

Teacher - Maths / Progress Leader

Mrs

Brasier

Sandra

SBR

Education Team

Data & Exams Manager

Mr

Bridge

Daniel

DBR

Education Team

Teacher - Maths

Mr

Bridge

Kevin

KBR

Operations Team

Premises Assistant

Mr

Bullen

Joshua

JBU

Education Team

ATT: Maths

Mr

Burch

Nigel

NBR

Operations Team

Cleaner

Mr

Burchell

Nicholas

NBU

Senior Leadership Team

Assistant Principal

Mrs

Burfitt

Dawn

DBU

Education Team

HOD: MFL (Acting)

Ms

Burgess

Tamsin

TBU

Operations Team

Catering Assistant

Mr

Button

Clifford

CBU

Operations Team

Premises Manager, WP

Mrs

Button

Lesley

LBU

Operations Team

Catering Assistant

Mr

Button

Matthew

MBU

Education Team

Teacher - Maths

Mrs

Carrington

Helen

HCA

Education Team

Teacher - Science

Mr

Chicken

Thomas

TCH

Education Team

Teacher - English

Miss

Clark

Shelley

SCL

Education Team

Head of Year 9

Mr

Clarke

Ed

ECL

Operations Team

Communications & Reprographics Manager

Mrs

Clemans

Stephanie

SCM

Operations Team

Catering Assistant

Ms

Cockram

Victoria

VCO

Senior Leadership Team

Regional Associate Principal

Mrs

Coleman

Michelle

MCO

Education Team

Behavioural Support

Mrs

Collett

Nathalie

NCO

Education Team

Teacher - MFL

Mr

Connor

Christopher

CCO

Senior Leadership Team

Vice Principal

Ms

Cooper

Debbie

DCO

Education Team

Attendance Lead

Mrs

Cooper

Kelly

KCO

Education Team

Teacher - English

Miss

Craig

Jacqueline

JCR

Education Team

Art, Design & Food Technician

Mr

Culley

James

JCU

Education Team

Teacher - Business Studies & Economics

Miss

Dalley

Emma

EDA

Operations Team

Receptionist

Miss

Day-Jolly

Sara

SDJ

Operations Team

Cleaner

Mrs

Deeprose

Karen

KDE

Education Team

Head of Year 10

Mrs

Denton

Eunice

EDE

Operations Team

Catering Assistant, Cleaner

Ms

Donoghue

Iren

IDO

Education Team

Teacher - Food Technology

Mrs

Downey

Rachael

RDO

Education Team

Safeguarding Officer

Mr

Doyle

Jack

JDO

Education Team

Teacher - Geography

Mrs

Eglington

Hannah

HEG

Education Team

SEN Administrator

Mr

Elford

Jimmy

JEL

Education Team

Head of PE

Miss

Elliott

Tracey

TEL

Education Team

Teacher - Art & Design

Mrs

Ellis

Ellie

EEL

Operations Team

HR Assistant

Miss

Fagan

Louisa

LFA

Education Team

Teacher - RE

Miss

Farrelly

Rebekah

RFA

Education Team

Behavioural  Support Worker

Mrs

Fautley

Charlotte

CFA

Education Team

SENCo

Mr

Fernandez

Vincent

VFE

Education Team

SEMH Support

Mr

Firth

Jerry

JFI

Education Team

Teacher - Business Studies & Economics

Mrs

Firth

Kimbley

KFI

Education Team

Librarian

Miss

Foster

Mel

MFO

Operations Team

Cleaner

Mr

Frame

Max

MFR

Education Team

Teacher - Maths

Mrs

Fraser

Ann

AFR

Operations Team

Cleaner

Mrs

Frost

Jeanette

JFR

Operations Team

Cleaner

Mr

Frost

John

JFO

Operations Team

Cleaner

Mrs

Gerkin

Julie

JGE

Operations Team

Catering Assistant

Mr

Ghoneim

Mahmoud

MGH

Education Team

Teacher - IT/Science

Mrs

Gill (Leach)

Amanda

AGI

Education Team

Head of Year Administrator

Ms

Gillespie

Tuks

TGL

Education Team

Now Teach: Maths

Mrs

Grimmer

Debbie

DGR

Education Team

Teacher - History and Sociology, TLR Holder

Mrs

Griffiths

Lynda

LGR

Education Team

HLTA: Numeracy

Mr

Hadley

Mark

MHA

Education Team

Now Teach: Science

Mrs

Haggan-Koseoglu

Emily

EHK

Education Team

Teacher - Science

Mr

Hamilton

James

JHA

Senior Leadership Team

Assistant Principal

Miss

Hargreaves

Anna

AHA

Education Team

Teach First: Science

Ms

Harrison

Suzanne

SHA

Education Team

Regional Lead Teacher: Science

Ms

Harrold

Sophie

SHD

Education Team

Teacher - English, responsibility: KS5

Mrs

Havens

Ruth

RHA

Education Team

Teacher - English

Miss

Hawes

Kelly

KHA

Education Team

Head of Art & Design

Mrs

Hayward

Ruth

RHW

Operations Team

Cleaner

Mrs

Hodgkin

Debbie

DHN

Education Team

Head of Year 8

Mrs

Hopkins

Diane

DHP

Operations Team

Cleaner

Ms

Horton

Juliet

JHO

Senior Leadership Team

Vice Principal

Ms

Howell

Donna

DHO

Education Team

Admin Support for Enrichment

Mr

Howse

Benjamin

BHO

Education Team

Teach First: English

Mrs

Hunt

Angela

AHU

Operations Team

Cleaner

Mrs

Iglinski

Collette

CIG

Education Team

Head of RE

Mr

Johnson

Martin

MJO

Education Team

Art/DT Technician

Miss

Kelvin

Isobel

IKE

Education Team

Teacher - Geography

Ms

Khabbazeh

Mayssa

MKH

Education Team

Teacher - Maths

Mrs

Khan

Saira

SKH

Education Team

Teacher - Science

Ms

Kim

Charlotte

CKI

Education Team

HLTA: Literacy

Mr

Kwapong

Samuel

SKW

Education Team

Teacher - Maths

Mrs

Laker

Jan

JLA

Operations Team

HR Manager

Ms

Lambie

Isobel

ILA

Education Team

Teacher - English

Mr

Lawrence

Marc

MLA

Operations Team

Janitor/Mini-bus driver

Ms

Leach

Anna

ALE

Education Team

Teacher - English

Mr

Leach

Ian

ILH

Education Team

Design & Technology Technician

Mrs

Lee

Isabelle

ILE

Education Team

Teacher - MFL

Miss

Leech

Bryony

BLE

Education Team

Teacher - RE

Ms

Lelliott

Jen

JLT

Senior Leadership Team

Assistant Principal

Mrs

Letchford

Teresa

TLE

Operations Team

Cleaner

Ms

Llano

Rocio

RLL

Education Team

Teacher - MFL

Mrs

Lucas (Chicken)

Cass

CCH

Education Team

Teacher - Maths

Ms

Madziva

Beatrice

BMA

Senior Leadership Team

Assistant Principal

Mr

Mallindine

Simon

SMD

Education Team

Teacher - Geography

Mr

Mardle

Liam

LMA

Education Team

Teacher - Art & Design

Mrs

Margiotta

Anna

AMA

Operations Team

Cover Supervisor

Mr

Marsh

Paul

PMA

Operations Team

Cleaner

Miss

Marshall

Alexia

AMA

Operations Team

Receptionist & Administrative Assistant

Miss

Marshall

Chloe

CMA

Operations Team

Cleaner

Miss

Marshall

Katrina

KMR

Operations Team

Cleaner

Mr

Martellini

Roberto

RMA

Education Team

Teacher - PE

Miss

Martin

Kimberley

KMA

Operations Team

Finance Assistant

Mrs

Maynard

Julie

JMA

Operations Team

Catering Supervisor

Ms

Mellish

Tania

TME

Education Team

Teaching Assistant

Mrs

Mepham

Nicola

NME

Education Team

Teaching Assistant - SPLD

Miss

McCall

Philippa

PMC

Science

Head of Science

Mrs

McGachy

Helen

HMC

Education Team

Teacher - English, responsibility: KS3

Miss

McGuigan

Annie

AMC

Education Team

ATT: Geography

Mr

Morgans

Gareth

GMN

Education Team

Teacher - PE & Science

Mr

Morley

James

JMO

Operations Team

Premises Assistant

Mr

Morris

Graham

GMS

Education Team

Teacher - PE

Mrs

Munnery

Charlotte

CMU

Education Team

Alternative Provision Officer

Mr

Murphy

Kieron

KMU

Education Team

Head of Maths

Ms

Murphy

Maggie

MMU

Education Team

Head of Humanities

Mrs

Nash

Mandy

MNA

Operations Team

Receptionist

Ms

Newman

Stephanie

SNE

Senior Leadership Team

Principal

Mr

Oakes

Andrew

AOA

Education Team

Home School Liaison Manager

Mrs

Oakman

Sally

SOA

Operations Team

Cleaner

Mrs

O'Connor

Jenny

JOC

Education Team

Teacher - Food Technology

Mrs

Pain

Vicky

VPA

Education Team

Alternative Provision Manager

Mrs

Paine

Lea

LPN

Operations Team

Personal Assistant/Project Administrator

Mr

Palmer

Lea

LPA

Education Team

Teacher - Maths

Miss

Parsons

Emma

EPA

Education Team

Teacher - Science TLR Holder

Mr

Parsons

Lewis

LPR

Education Team

Cover Supervisor

Mrs

Perreau

Fiona

FPE

Operations Team

Administrative Assistant

Mrs

Phillps

Helen

HPH

Education Team

Teacher - Performing Arts, TLR: Transition, Progress Leader Year 7 & 8

Mr

Poole

Jack

JPO

Education Team

Teacher - Maths

Ms

Poole

Libby

EPO

Education Team

Deputy Head of PE

Ms

Powell

Yvonne

YPO

Senior Leadership Team

Executive Principal

Mr

Pye

Ashley

APY

Operations Team

Operations Manager

Ms

Relph

Karen

KRE

Education Team

Science Technician

Mr

Rigby

Paul

PRI

Operations Team

Premises Manager, HWD

Mr

Robinson

Michael

MRO

Operations Team

Chef Manager

Mr

Rose

Oliver

ORO

Education Team

ATT: English

Mr

Rouse

Robert

RRO

Operations Team

Cleaner

Mr

Reuter

Joshua

JRE

Education Team

Deputy Head of Humanities ic: Geography

Ms

Rowland

Alison

ARO

Finance

Regional Finance Director

Mrs

Rutherford

Sharon

SRU

Education Team

Teacher - Maths TLR Holder

Miss

Saxby

Joy

JSA

Operations Team

Cleaner

Mrs

Sayle

Caroline

CSA

Operations Team

PA to Principals

Ms

Scott

Carly

CSC

Education Team

Head of Business Studies & Economics

Ms

Scott

Kim

KSC

Education Team

Head of Year 7

Mrs

Sheldrake

Virginia

VSH

Education Team

Teacher - Science

Miss

Shoesmith

Nickola

NSH

Operations Team

Cleaner

Mr

Simmons

Mark

MSI

Education Team

Teach First: History

Mrs

Slack

Tracey

TSL

Education Team

Science Technician

Ms

Smith

Jo

JSM

Education Team

Teacher - History

Mr

Smedley

Josh

JSD

Education Team

Teacher - English

Mrs

Standivan

Karlene

KST

Education Team

Senior Science Technician

Mr

Stinson

Jake

JST

Education Team

Teacher - History

Ms

Suggitt

Heather

HSU

Education Team

Teacher - Maths TLR Holder

Mr

Sugrue

Michael

MSU

Operations Team

Cleaner

Mr

Sully

Steven

SSU

Education Team

Head of Year 11

Mr

Swann

Kevin

KSW

Operations Team

Reprographics Assistant

Ms

Terry

Hayley

THE

Inclusion

Individual Needs Assistant

Ms

Vanner

Elaine

EVA

Education Team

Teacher - Dance, TLR Holder

Mrs

Vince

Jo

JVI

Operations Team

Reprographics Assistant

Mrs

Walker

Karen

KWA

Operations Team

Catering Assistant

Mrs

White

June

JWH

Education Team

Cleaner

Mr

Whitehead

Niall

NWH

Education Team

Head of Performing Arts

Mr

Whittington

Benjamin

BWH

Education Team

Teach First: English

Mr

Wibberley

Stephen

SWI

Education Team

Data & Exams Assistant

Ms

Wilken

Vicki

VWI

Education Team

Teacher - Psychology & Science

Mrs

Willis

Charlotte

CWI

Education Team

Safeguarding Officer

Ms

Wingfield

Barbara

BWI

Operations Team

Administrative Assistant

Ms

Woodcock

Melanie

MWO

Education Team

Head of English

Mr

Woodhead

Sonny

SWO

Education Team

Teacher - Art & Design Teacher

Mrs

Yates

Rachel

RYA

Education Team

Teacher - English